Zapraszamy do skorzystania z nietypowej biblioteki, której księgozbiór składa się z „żywych książek” – naukowców i specjalistów w różnych dziedzinach. Każdy może sobie jednego z nich „wypożyczyć” na indywidualną, 15-minutową rozmowę.
Naukoteka, bo taką nazwę nosi to nietypowe wydarzenie, jest jedną z atrakcji 22 Pikniku Naukowego, który odbędzie się już w najbliższą sobotę 9 czerwca na PGE Narodowym w Warszawie.
Naszych sympatyków z pewnością najbardziej zaciekawi opis jednej z „książek”: Żubr – gatunek, który po I wojnie światowej był na skraju wymarcia, naturalne populacje przestały istnieć a pozostały tylko 54 osobniki w zwierzyńcach. Wysiłek wielu pokoleń przyrodników, leśników, naukowców i mamy obecnie populację w Europie liczącą blisko 7 tysięcy osobników. Głównym miejscem restytucji była Białowieża i tam wypuszczono pierwsze żubry na wolność. Pula genetyczna gatunku jest bardzo wąska i konieczne jest zarządzanie zasobami genetycznymi przy pomocy odpowiednich metod hodowli. Między innymi z tego powodu żubry podróżują. Obawiamy się chorób zakaźnych i inwazji pasożytów i dlatego stale monitorujemy stan zdrowia tych wielkich przeżuwaczy. Ciekawe jest poznawanie trybu życia i preferencji siedliskowych żubrów szczególnie teraz, gdy antropopresja jest coraz silniejsza. Wykorzystujemy satelitarną telemetrię, dzięki czemu na wiele pytań uzyskujemy odpowiedzi. Oceniamy również wpływ obecności żubra na różnorodność biologiczną – od roślin, poprzez owady do kręgowców. Przedstawię również bieżące dane o liczbie i rozmieszczeniu gatunku w Polsce i Europie.
Zapraszamy do „wypożyczania” na krótką rozmowę Profesor Wandy Olech, którą będzie można spotkać od godziny 18:00!
Szczegóły wydarzenia tutaj.