15 czerwca Stowarzyszenie Miłośników Żubrów uczestniczyło w otwarciu nowego Pawilonu Edukacyjnego w Rezerwacie Pokazowym Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego.

Jednym z mówców podczas uroczystości otwarcia była Prof. Wanda Olech.

– Bardzo cieszę się, że takie miejsca powstają. Przypadki dezinformacji i wielokrotnego powielania niepełnych lub nieprawdziwych informacji świadczą o tym jak bardzo edukacja jest potrzebna. Mam nadzieję, że Pawilon Edukacyjny przyczyni się do wzrostu świadomości na temat żubra, jego wymagań oraz potrzeby działań ochronnych.

Po przemówieniach i podziękowaniach nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi, do którego zaproszona została m.in. Prezes SMŻ.  Moment otwarcia wzbogacił występ sygnalistów z Technikum Leśnego w Białowieży. Następnie obiekt poświęcono i udostępniono zwiedzającym.

W Pawilonie Edukacyjnym znajduje się interaktywna sala w całości poświęcona żubrom. Zwiedzający mają możliwość bliższego poznania gatunku, jego roli w środowisku, żubrowych aktualności oraz występowania w Europie. Szczególnie duże wrażenie zrobiła na nas aktywna sieć zależności żubra, ukazująca jego powiązania z innymi gatunkami. Ekspozycja jest dostosowana do każdej grupy wiekowej, dla najmłodszych przewidziane są także edukacyjne gry i zabawy oraz plac zabaw w otoczeniu Pawilonu.

Oglądając Rezerwat Pokazowy Żubrów goście mieli okazję odwiedzić również stoisko Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, zapoznać się z jego działalnością oraz dowiedzieć się czegoś na temat bieżącego projektu „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe”, którego SMŻ jest partnerem.

Ciekawostką jest sam budynek Pawilonu Edukacyjnego, gdyż jest on całkowicie pasywny. Zbudowany jako energooszczędny z wykorzystaniem geotermii do ogrzewania. Jego zwarta bryła zapobiega stratom ciepła. Jest to pierwszy o takim standardzie energetycznym obiekt użyteczności publicznej w północno-wschodniej Polsce.