Zapraszamy do lektury artykułu autorstwa Małgorzaty Kołodziejczyk, który skupia się na XX międzynarodowej konferencji 'Sto lat restytucji Żubra,’ zorganizowanej przez Stowarzyszenie Miłośników Żubrów we współpracy z Nadleśnictwem Niepołomice oraz SGGW w Warszawie. Celem spotkania, jak co roku, było podzielenie się zarówno informacjami praktycznymi, jak i wynikami badań naukowych dotyczącymi żubra.

W konferencji wzięło udział 210 osób, w tym 39 uczestników online. O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali reprezentanci 11 krajów europejskich oraz Azerbejdżanu i Kanady. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawowali Minister Klimatu i Środowiska oraz Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Konferencja „Sto lat restytucji żubra” była szczególna dla Stowarzyszenia, z powodu setnej rocznicy powołania Międzynarodowego Towarzystwa Ochrony Żubra, które rozpoczęło restytucję gatunku na bazie ocalałych kilkudziesięciu zwierząt w zwierzyńcach. Dzięki aktywności Towarzystwa, a potem wielu instytucji i osób udało się 200 razy powiększyć populację żubra w Europie.

Artykuł – Głos Lasu – do pobrania TUTAJ