Serdecznie zapraszamy na cykl wykładów on-line „Poznaj żubra”. Dwa razy w miesiącu eksperci i pasjonaci gatunku przekażą swoją najlepszą wiedzę o żubrze, jego historii, biologii i zwyczajach. Spotkania będą w formie wykładów online z możliwością zadawania pytań. Uczestnicy wykładów nie tylko dowiedzą się wielu ciekawostek ale także zobaczą niezwykłe zdjęcia i filmy z życia żubrów.

Spotkania odbywają się na platformie MS Teams. Link do każdego wydarzenia publikowany jest na funpage Facebook Stowarzyszenia Miłośników Żubrów.

1 spotkanie odbyło się 17 grudnia 2020, godz. 18:00. Wykład pt. „Uratowany przed wyginięciem- historia odtworzenia żubra w Polsce i na świecie” poprowadziła prof. Wanda Olech.

2 spotkanie odbyło się 11 stycznia 2020, godz. 11.00. Było ono skierowane do dzieci . Podczas warsztatów „Zróbże minę żubrze ”mali uczestnicy poznali ciekawostki o żubrzym życiu. Dowiedzieli się jak wygląda żubr i jak jest zbudowany, co je i gdzie mieszka. Jakie zostawia ślady oraz jak funkcjonują stada żubrów i kto się nimi opiekuje. Poprowadziła je Lidia Sternik-Stempkowska.

3 spotkanie zaplanowano na  21 stycznia 2021, godz. 18.00.

Wykład pt. „Żubr w Polsce i na świecie- gdzie dziś żyją żubry na wolności i w hodowli” ponownie poprowadzi prezes naszego stowarzyszenia prof. Wanda Olech. Będzie to opowieść o najciekawszych hodowlach żubra w kraju i na świecie. Słuchacze dowiedzą się w jakich krajach żyją obecnie żubry z Polski i jak tam trafiły. Omówione zostaną także kulisy transportów żubrów za granicę.

Kolejne siedem spotkań przebiegnie według poniższego harmonogramu:

4 spotkanie – 4 lutego 2021, godz.18.00

„Żubr- życie po życiu. Badania genetyczne i wykorzystywanie próbek pochodzących od żubrów”-

dr Zuzanna Nowak, SGGW

Słuchacze poznają rodzaje próbek i metody ich pobierania. DO czego służą badania gentyczne i czego można się dzięki nim dowiedzieć. Jakie badania wykonywane są na SGGW i co to jest Bank Genów Żubra.

5 spotkanie- 18 lutego 2021, godz.18.00

„ Zimowe dokarmianie żubrów – dlaczego żubry muszą być dokarmiane przez człowieka?”.

Podczas spotkania usłyszymy  o historii dokarmiania żubrów, powodach dokarmiania a także składzie zimowej diety dokarmianych żubrów. Poznamy ciekawe historie i niecodziennych gości przy żubrzych jadłodajniach. Dowiemy się także gdzie można podglądać życie żubrów nie wychodząc z domu.

6 spotkanie- 4 marca 2021, godz. 18.00

„Zdrowy jak żubr?- największe zagrożenia dla zdrowia króla puszczy”.

Na co współcześnie chorują żubry. Czy mają naturalnych wrogów i czy można je leczyć?

7 spotkanie- 18 marca 2021, godz. 18.00

„Rok z żubrem- fascynujące życie społeczne żubrów.”

Słuchacze poznają ciekawe życie społeczne żubrów, które nierozerwalnie związane jest z porami roku. Dowidzą się kiedy najłatwiej zaobserwować żubra w naturze a kiedy jest to niezwykle trudne.

8 spotkanie – 1 kwietnia 2021, godz.18.00

„ Biologia i budowa żubra – poznaj tajemnice największego ssaka w Europie”.

Jak gruba jest skóra żubra i czy żubr ma odciski palców? Podczas tego spotkania dowiemy się wielu ciekawostek o budowie ciała i biologii żubra. Jak ten największy ssak Europy przystosował się do swojego trybu życia.

9 spotkanie – 15 kwietnia 2021, godz. 18.00

„Żubr jako gatunek parasolowy- tam gdzie są żubry przyroda jest pod dobrą opieką”.

Żubr zamieszkuje zwykle bogate przyrodniczo tereny. Jego występowanie i działania ochronne wspierają jeszcze tą bioróżnorodność. Podczas spotkania dowiecie się skąd to wiemy i jak chroniąc żubra wspierane są inne gatunki roślin i zwierząt.

10 spotkanie – 29 kwietnia 2021, godz.18.00

„ Skąd wiemy ile jest żubrów- historia i funkcja Księgi Rodowodowej Żubrów”.

Serdecznie zapraszamy!