Stowarzyszenie Miłośników Żubrów jak zawsze uczestniczyło w corocznym Dniu Żubra. W tym roku wydarzenie odbyło się już po raz trzynasty.
Tradycyjnie już sierpniową sobotę w Lutowiskach rozpoczęły zawody strzeleckie i drwali.
W „Chacie pod Florianem” zainteresowani przysłuchiwali się wykładowi dr. Stanisława Kaczora na temat stanu zdrowia bieszczadzkich żubrów. Podczas wydarzenia promowano przewodnik turystyczny po dolinie górnego Sanu, który zaprezentowali jego autorzy Edward Marszałek i Stanisław Orłowski.

Już po raz piąty odbyło się Żubrze Dyktando, którego uczestnicy zmagali się z ortograficznymi pułapkami tekstu „Horror prestiżu – zazdrość w negliżu” autorstwa Małgorzaty Kaczorowskiej z Nadleśnictwa Dynów.

Podczas wydarzenia trwał kiermasz bieszczadzkich twórców, któremu towarzyszyły koncerty sygnalistów i występy sceniczne. Wśród stoisk najbardziej aktywne było Stowarzyszenie Miłośników Żubrów i Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Bieszczadzkie”. Przygotowano leśną ścieżkę sensoryczną i ekspozycję „Wykorzystanie surowca drzewnego”. Można było także wziąć udział w VIII już edycji Zawodów Szachowych o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Lutowiska.

Wręczono statuetki Bieszczadzkiego Żubra 2019 przyznawaną przez Kapitułę Miłośników Bieszczadzkiej Przyrody. Tegorocznymi laureatami byli: Stanisław Kaczor, powiatowy lekarz weterynarii w Sanoku i Marek Marecki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie. Serdecznie gratulujemy laureatom, a w szczególności wieloletniemu członkowi SMŻ dr Kaczorowi, oddanemu sprawie zdrowia bieszczadzkich żubrów.

Rozstrzygnięto także konkurs imion dla urodzonych w tym roku cieląt żubra zamieszkujących zagrodę pokazową w Mucznem. Wygrały propozycje: „Pumori” i „Pumoczek”.

W trakcie Dnia Żubra 2019 odbyła się także premiera nowej nieMAPY w całości poświęconej żubrom w Polsce. Egzemplarze można było otrzymać także na stoisku SMŻ.

Cieszy rosnące zainteresowanie naszym stoiskiem na Dniu Żubra. Za rok również widzimy się w Lutowiskach!